Jaunumi

Latgales takas

24 Apr

Viļakas ezera salas pastaigu taka

Iesaka: Ivars Utināns

Dabas takas garums: 2 km

Pastaigā apskatāms: Uz Viļakas ezera ved garākais pontonu tilts Latvijā, uz 1,8 ha salas atrodas fragmenti no Marienhauzenas pils, kura celta 1509. gadā sabrukušā cietokšņa vietā. Tāpat uz salas ir izveidota jauna pastaigu taka 442 metru garumā, kas ved apkārt salai. Ir uzstādītas gan koka laipas ar atpūtas “kabatiņu”, gan laivu piestātne un informatīvie stendi.

Pie Viļaka ezera ir izveidots vides objekts “Ūdens”. Objekta virsma veidota no 2625 metāla lāsītēm, kas rada ūdenim līdzīgas skaņas.

Taku sākuma punkts: https://goo.gl/maps/wsnto4dJYXdt7Taf8

Taku ieteicams apmeklēt pavasarī, vasarā un rudenī.  

Takas sarežģītība: viegla, izstaigājama ģimenes lokā, mazāk piemērota pavisam maziem bērniem. Taka ir marķēta, ved apkārt salai.

Papildu informācijai: http://www.visitvilaka.lv/ko-redzet-un-darit/daba/vilakas-ezera-pludmale-un-sala/

***

“Rundānu Valna dūbes” dabas taka

Dabas takas garums – 1,5 km

Pastaigā apskatāms: Valsts aizsardzībā esošas meteorītu izcelsmes bedres. Vienīgais tāda veida objekts Baltijā. Dabas aizsardzības pārvaldes un Ludzas novada pašvaldības darbinieku sadarbības rezultātā izveidota jauna dabas taka 1,5 km garumā. Talkas laikā izveidotā 1,5 kilometrus garā taka ved no vietējās nozīmes autoceļa V517 līdz “Rundānu Valna dūbei” un apļveida lokā ieskauj šo objektu. Izveidotas arī skatu vietas, no kurām paveras ainava uz dabas pieminekli.

2020. gadā ģeologu un dabas ekspertu aptaujas un balsošanas rezultātā “Valna dūbe” izvēlēta par gada ģeovietu. Velna dobe ir izteiksmīgākā no beznoteces ieplakām, kādas izplatītas paugurainajā augstienes reljefā. Turklāt Velna dobe atrodas paugura vidū un kopā ar apliecošo valni veido it kā krāteri. Dobais paugurs ir nedaudz iegarens, nepilnus 200 metrus garš, ar lēzenākām ārējām, bet stāvākām iekšējām nogāzēm.

Teritorijas aizsardzībai ir izveidots ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis.

Taku sākuma punkts: https://bit.ly/Velnadobe

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā. Taku ieteicams apmeklēt laikā, kad ir mazāk nokrišņu, tās reljefs un segums ir izaicinošs, ar bērnu ratiem tā nebūs izbraucama, taču ģimenei ir ar lielākiem bērniem – veselīgs piedzīvojums garantēts.

Papildu informācijai: http://visitludza.lv/sightseeing-museums/rundenu-velna-bedres/

***

Dabas parks “Daugavas loki”

Dabas takas un ceļi

  • Pastaigu takas 400m – 2 km
  • Velomaršruti 35 km – 128 km

Pastaigu maršruti:

Ārkārtīgi plašais dabas parks “Daugavas loki” ar dažādiem taku maršrutiem izveidots, lai saglabātu unikālos dabas kompleksus, dabas, kultūrvēstures vērtības un maz pārveidotās savdabīgās ainavas Daugavas augšteces senlejas Naujenes – Krāslavas posmā. Raksturīgākā dabas īpatnība ir astoņi 4-6 km gari, gleznaini Daugavas loki jeb meandri, kas tiek uzskatīti par senākajiem Daugavas ielejas veidojumiem Latvijā, kur upe saglabājusi savu dabisko tecējumu. Daugavas loki ir daļa no aizsargājamo ainavu apvidus “Augšdaugava”. Parks iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā.

Adamovas dabas taka – 1,8 km
Adamovas dabas taka ved cauri gravām uz Adamovas pilskalnu Daugavas krastā. Takas sākumā atrodas skatu punkts, no kura paveras ainava uz Krāslavu un Daugavas lokiem, kā arī piknika vietas.

Markovas izziņu taka – 2 km
Ainaviskā Markovas izziņu taka izglīto par Daugavas ielejas dabas daudzveidību un kultūrvēstures pieminekļiem. No Markovas pilskalna paveras skats uz Slutišķu vecticībnieku ciematu un Daugavas ieleju.

“Klajumu” odu taka – 400 m
Zirgu sētas “Klajumi” Odu taka iepazīstina ar meža un purva ainavām, kurās aug cūkauši, nārbuļi, mīt meža bites, atrodas purva “koncertzāle” un īpatnēji saauguši koki.

Bornes upes gultnes taka – 2 km
Pie Lielbornes muižas atradīsi 2 km garu pastaigu taku, kas ved caur muižas vēsturisko dabas parku. Pateicoties savam reljefam, daži maršruta posmi drīzāk atgādinās Siguldu.

Ar velosipēdu:

35 km garajā velomaršrutā un var izlīkumot visus Daugavas lokus no Naujienes līdz Krāslavai. Apmaldīties nav iespējams – visa maršruta garumā izvietotas norādes zīmes.

Otrs velo maršruts ir apļveida un ar kopējo maršruta garumu – 128 km. Krāslava – Tartaks – Naujene – Daugavpils – Elerne – Jaunborne – Veckaplava – Krāslava Maršruts ir izzinošs un ietver sevī gan divu pilsētu arhitektūras pērles ar baznīcām, pilīm un cietoksni, gan dabas ainavas vienā no skaistākajiem Latvijas upju posmiem Daugavas augštecē, izbraucot gan pa labo, gan kreiso Daugavas krastu dabas parka “Daugavas loki” teritorijā,

Takās apskatāms:

  • Naujienes novadpētniecības muzejs
  • Slutišķu sādža un Slutišķu Vecticībnieku lauku sēta
  • Dinaburgas pilsdrupas un pils makets
  • Markovas izziņu taka un pilskalns
  • Vasargelišķu skatu tornis
  • Priedaines skatu tornis
  • Zirgu sēta “Klajumi”

Maršruta sākuma punkts: https://goo.gl/maps/YsmRJ9BVaH7SDBn7A

Takas iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā, taču ieteicams maršrutos doties sausā laikā.

Papildu informācijai: https://www.latvia.travel/lv/apskates-vieta/dabas-parks-daugavas-loki