Jaunumi

Ar 4000 dalībniekiem #BeActive pārgājienā Cēsīs sāksies Eiropas Sporta nedēļa

22 Sep

Ar teju 4000 dalībniekiem #BeActive pārgājienā Cēsīs un Gaujas senlejā šo sestdien, 23. septembrī, Latvijā un vēl 40 Eiropas valstīs tiek dots starts Eiropas Sporta nedēļai. Līdz pat 30. septembrim visā Latvijā notiks daudz dažādu sporta pasākumu un aktivitāšu – jau piektdienas vakarā, 22. septembrī, vienlaikus 20 Latvijas pilsētās noritēs Orientēšanās nakts, dienu vēlāk – bezmaksas nodarbībām durvis vērs liela daļa sporta un fitnesa klubu visā Latvijā. 

Nākamās nedēļas nogalē – 30. septembrī – notiks #BeActive Ģimeņu pludmales spēles, #BeActive Zumba nakts, kā arī četrās pilsētās – Rīgā, Siguldā, Valmierā un Ventspilī –gaismu un dzīvās mūzikas pavadībā aizritēs Nakts peldējums. 

Vēl līdz pat oktobra beigām 20 pilsētās Latvijā izvietoti kopumā 430 orientēšanās kontrolpunkti, kurus ikviens var doties meklēt sev piemērotā laikā un vietā. Liela daļa no pasākumiem top ar pašvaldību atbalstu, līdzdarbojoties izglītības iestādēm, sporta klubiem, biedrībām un sporta entuziastiem. Tāpēc aicinām sev piemērotākos un dzīvesvietai tuvākos sporta notikumus meklēt pasākumu kartē vietnē: www.beactive.lv.

Tehnoloģiju radītās pārmaiņas un ekonomiskā attīstība – darba, dzīves, atpūtas un sociālās vides izmaiņas – pēdējās desmitgadēs veicinājušas mazkustīgu dzīvesveidu. 44% eiropiešu sēžot pavada no 2,5 līdz 5,5 stundām dienā (Eirobarometra dati, 2022), liekais svars ir teju 60% pieaugušo iedzīvotāju un katram trešajam skolas vecuma bērnam (PVO, 2021). Latvijā – lai arī cilvēku skaits, kas regulāri vai ar zināmu regularitāti sporto, salīdzinot ar 2017. gadu, ir pieaudzis, joprojām 59% vīriešu un 63% nesporto nekad vai tikai reizēm (Eirobarometra dati, 2022). Tas būtiski ietekmē sabiedrības veselību kopumā – pieaug saslimšanas riski sirds un asinsvadu, onkoloģiskajām slimībām, cukura diabētam1 – slimību grupai, kas ir primārais nāves cēlonis Eiropā2.

“Mainot dzīvesveidu, tajā skaitā esot pietiekoši fiziski aktīviem, mēs varam ne vien būtiski mazināt hronisko saslimšanu riskus, bet arī uzlabot savas prāta spējas, vairot dzīvesprieku ikdienā,” uzsver LSFP prezidents Einars Fogelis. “Ieteiktās 150 minūtes nedēļā fiziskām aktivitātēm, es ticu, var atrast ikviens – tā var būt pastaiga darba pusdienu pauzē, ceļš no darba vai skolas uz mājām, aktīva atpūta ģimenē.” Eiropas valstīs vienlaikus notiekošā sociālā kampaņa veidota, lai vairotu izpratni par regulāras sportošanas ieguvumiem un motivētu cilvēkus kļūt fiziski aktīviem.

“Kustības, pirmkārt un galvenokārt, ir svarīgas veselībai un labai pašsajūtai,” uzsver iedvesmojošās kustības “Riga TechGirls” vadītāja un uzņēmēja Anna Andersone, kura kopā ar ģimeni – mammu Guntu Lebedoku, meitām Karlīnu un Elīzu un vīru, Pārdaugavas Montesori sākumskolas direktoru Kārli, šogad pievienojas #BeActive vēstnešu pulkam. Anna, kuras ģimenes kopējais hobijs ir orientēšanās, uzsver: “Gribu ikvienu jebkurā vecumā mudināt – nav jābaidās, ja kaut kas nav darīts. Iešana mežā ir piemērota jebkuram jebkurā vecumā!”

#BeActive vēstnešiem šogad pievienojas arī enerģiskais Kaspars Ozoliņš. Skolas vecuma jaunieši, viņu skolotāji un vecāki, iespējams, labāk Kasparu pazīs kā TV personību no spēles “Gudrs, vēl gudrāks”, taču viņš ir arī fitnesa treneris un daļu savas ikdienas pavada DCH Studijā. Kaspars ir pārliecināts – laiku jeb 25. stundu diennaktī sev nepieciešamajam – kustībai – vienmēr var atrast. Piemēram, paskatoties sava telefona ekrāna darbības pārskatu. 

Eiropas Sporta nedēļas pasākumu nacionālais koordinators Latvijā ir Latvijas Sporta federāciju padome, to līdzfinansē Eiropas Komisija un Izglītības un zinātnes ministrija. Lielākie pasākumi notiek sadarbībā ar: Stirnu Buks, Latvijas Peldēšanas federāciju, Latvijas Orientēšanās federāciju, projektu Eiropas Skolu Sporta diena. Fiziski aktīvu dzīvesveidu atbalsta arī: Balticovo, Graci Musli, Orkla Latvija, Omniva, Virsotne, Modern Nomad, Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, Delfi

#BeActive notikumiem seko arī LSFP sociālo mediju kontos:


1 https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/noncommunicable-diseases

2 World Health Organization. Global health estimates: life expectancy and leading causes of death and disability. Global Health Observatory. WHO, Geneva. 2021. https://www.who.int/data/gho/data/themes/mortality-and-global-health-estimates.