Jaunumi

#BeActive kustībai pievienojas Tīna Graudiņa, Nils Jansons, Kārlis Būmeisters, Agneta Liepājniece, Dainis Kalns un Aina Pūliņa

29 Aug

Ar saviem personīgajiem stāstiem – kāpēc ikdienā būt fiziski aktīviem – #BeActive kustībai šogad pievienojušies un par Eiropas Sporta nedēļas vēstnešiem kļuvuši Eiropas čempione pludmales volejbolā Tīna Graudiņa, profesionālais skrituļslidotājs Nils Jansons, pazīstamais mūziķis Kārlis Būmeisters jeb Kaža, sporta fizioterapeite un televīzijas personība Agneta Liepājniece, Siguldas opermūzikas svētku veidotājs Dainis Kalns un enerģiskā 90 gadiniece no Dundagas Aina Margarēte Pūliņa. Iedvesmot cilvēkus būt sportiskiem arī šogad turpinās kaitbordiste Aija Ambrasa un nūjotājs Roberts Radičuks.

Eiropas Sporta nedēļa visā Latvijā notiks no 23. līdz 30. septembrim, piedāvājot daudzveidīgas iespējas ikvienam, kā aktīvi pavadīt laiku un pārliecināties – cik cilvēka fiziskajai un mentālajai veselībai svarīga, pieejama un arī gandarījumu sniedzoša ir regulāra sportošana. Turklāt, kā liecina #BeActive vēstnešu stāsti, – fiziskas nodarbības palīdz ilgāk dzīvot, saglabāt možu garu jebkurā vecumā, dod prieku un gandarījumu, arī radina pie disciplīnas.  

Šarmantā un enerģiskā 90 gadiniece no Dundagas Aina Margarēte Pūliņa joprojām ik dienas nosoļo trīs kilometrus un ir pārliecināta: “Ja kustās, veselība uzlabojas jebkurā vecumā.” Viņas mūža aizraušanās ar sportu sākās tieši veselības dēļ, bet šobrīd kustēšanās ikdienā kļuvis par ieradumu:  “Es nejūtos labi, ja neesmu kādu dienu vai divas kaut ko darījusi. Organisms pieradis pie slodzes, pats pieprasa kustību – bet slodze saglabā organismu. Tā ir tā veselība, kuru katrs vēlamies saglabāt iespējami ilgi.”

Spožais Latvijas pārstāvis ekstrēmā sporta pasaulē inline skrituļslidošanas profesionālis Nils Jansons ir tiešs: “Tā vienmēr būs – ir jāiziet caur kaut nelielām grūtībām, varbūt bailēm, lai noķertu to īsto laimes sajūtu. Tāpēc svarīgi būt drosmīgiem, iet un darīt. Es varu motivēt tikt pāri bailēm, varu palīdzēt uztaisīt triku. Taču komfortā kavējoties, šo laimi noķert nevarēs.”

Kārli Būmeisteru vislabāk pazīstam kā mūziķi. Cilvēku, kurš jau no bērnības bijis skatuves prožektoru gaismās. Taču viņa šīs vasaras viens no lielajiem izaicinājumiem sev – Ironman 70.3 triatlona distance. Kārlis neslēpj – lai arī sportiskā dzīvesveida pamatsolis ielikts jau bērnībā, arī slinkums un pusnakts ledusskapja sesijas viņam nav svešas. Tādos brīžos noder treniņu grafiks un cits skatu punkts uz lietām: “Seriālu skatīšanās laiku ir vērts pārvērst pavadītajās minūtēs sportojot. Tad iegūsim nevis 40 minūtes sporta, bet gan sportošanu vienas sērijas ilgumā. To var mierīgi paveikt arī lietū.”

Eiropas čempionei pludmales volejbolā Tīnai Graudiņai, kā viņa saka, sportošana ir gēnos. Omīte bijusi Latvijas čempione augstlēkšanā, opis Arturs skrējis barjeras, sportojuši vecāki. Fiziska kustība ir Tīnas ikdiena, bet viņa apzinās, ka ir izņēmums, tāpēc iesaka: “Daudziem ir priekšstats – ja neesi piekusis, nosvīdis, knapi vari pavilkt kājas, tad neesi trenējies. Tā pavisam nav! Nevajag sevi mocīt tikai tāpēc, ka obligāti jānoskrien trīs kilometri. Var izapļot plecus, galvu, visas locītavas, tad pastiepties. No šādiem maziem soļiem efekts būs tikpat labs un pat labāks nekā sevi nomokot, daudz skrienot, ja nepatīk.”

Ķirurga Daiņa Kalna vārds daudziem saistās ar Siguldas opermūzikas svētkiem, kuru rīkotājs bijis kopš deviņdesmito gadu sākuma. Taču par savu īsto kaislību viņš sauc sportu, tostarp vairāk nekā 30 gadi pavadīti svarcelšanā. “Sportošana man devusi lielu jaudu. Mans ķermenis ir sagatavots lielām fiziskām un arī emocionālām slodzēm. Dzīve nav mani lutinājusi, taču es nezinu, kas ir depresija.” Par savām labākajām zālēm Kalns sauc ūdeni un vasarās regulāri peld 40 minūtes. Jautāts, kā citiem sākt, atteic: “Ir jāiziet ārā no istabas. Lai sāktu, der vienkāršas pastaigas svaigā gaisā. Bet pakāpeniski jāatrod nodarbošanās, kas patīk. Tālākais ir viegli.” 

Sporta fizioterapeiti Agnetu Liepājnieci, iespējams, būsiet pamanījuši televīzijā vai sociālo mediju vidē. Pandēmijas laikā Agneta video rādīja – kā uzturēt sevi tonusā mājas apstākļos. Par savu darbu saka – palīdzu cilvēkiem sakārtot fizisko ķermeni, bet bieži – arī galvu. “Sports ir dabiskais endorfīns, dabiskā labsajūta. Ja neesam izkustējušies ilgāku laiku, neriņķo asinis, organismā nenotiek kustība, mēs nedzīstam. Sports rada kustību, baro šūnas, veicina vielmaiņu, pozitīvie impulsi labvēlīgi ietekmē nervus sistēmu. Es teiktu, ka sports un fiziska izkustēšanās ir numur viens, kas cilvēkiem fizioloģiski var palīdzēt tikt ārā no rutīnas.”

Ar plašo bezmaksas sporta pasākumu programmu visā Latvijā vietnē www.bactivelatvia.lv. Notiks arī atvērtie treniņi un nodarbības senioriem, Pludmales spēles ģimenēm, nozares profesionāļiem risināsies mārketinga un inovāciju sporta forums “SportsComm ’20”, plānota Latvijas orientēšanās nakts, Nakts peldējums, visā Latvijā – Olimpiskās dienas un Eiropas Skolu sporta dienas aktivitātes. Iedzīvotājiem ar speciālām vajadzībām sportošanai paredzētas Rehabilitācijas dienas aktivitātes, jaunajām māmiņām – enerģiskās Māmiņu brokastis. Eiropas Sporta nedēļas centrālais pasākums notiks 26. septembrī Līgatnē – BeActive pārgājiens, ko organizē Stirnu buks.

Seko līdzi notikumiem LSFP sociālo mediju kanālos: FaceBook (www.facebook.com/lsfp.lv), Instagram (www.Instagram.com/lsfp.lv), Twitter (https://twitter.com/lsfp_lv) un YouTube. 

Regulāri sportojot, vērtīgas balvas var laimēt  #BeActive Sportland izaicinājumā Endomondo platformā: https://www.endomondo.com/challenges/44516771. Sportojot vismaz 3x reizes nedēļā, iespējams laimēt Polar Global sporta pulksteni, 100 eiro dāvanu kartes, 20% atlaižu kodu pirkumiem Sportland internetveikalā un vēl citas balvas.

Eiropas Sporta nedēļas nacionālais koordinators: Latvijas Sporta federāciju padome.

Līdzfinansē: Eiropas Savienības programma Erasmus+, Izglītības un zinātnes ministrija.

Partneri: Latvijas Olimpiskā komiteja, Latvijas valsts meži, Latvijas Orientēšanas federācija, Latvijas Peldēšanas federācija, Latvijas Florbola federācija, Latvijas Kērlinga asociācija, Latvijas Skvoša federācija, Biedrība “Engures sportam” (Stirnu buks), Māmiņu klubs, rehabilitācijas centrs POGA, VingroSev.lv.

Atbalstītāji: Sportland, Smiltenes piens, Dobeles dzirnavnieks, Balticovo, Graci, Pulsaar Nutriton, PickAqua, Lemon Gym, My Fitness.

Informatīvie atbalstītāji: Latvijas televīzija, Delfi, žurnāls Sports.