Jaunumi

#BeActive Sportland izaicinājuma uzvarētāja Elīna Lūse: “Svarīgi, lai bērnu vecāki paši sporto!”

07 Okt

Iepazīsties! Elīna Lūse – viena no #BeActive Sportland izaicinājuma uzvarētājām, kas norisinājās sociālajā tīklā Endomondo, balvā iegūstot Sportland dāvanu karti 100 eiro vērtībā. Elīna ir Teikas vidusskolas sporta skolotāja. Pēc darba rīdziniece dodas sportot ārā svaigā gaisā kopā ar savu ģimeni. “Mums ir nerakstīts likums: ja bērni prasa iet laukā, tad ejam, neskatoties uz to, kādi ir laikapstākļi – vai līst lietus, vai virpuļo sniegputenis,” teic Elīna. Sarunā viņa uzsver – ja bērnu sūta mūzikas vai mākslas skolā, arī tad ir jāatrod laiks regulārai sportošanai, jo pārliecinājusies – bez pietiekamas fiziskas aktivitātes bērnam nav laba veselība un visam pārējam zūd jēga.

Kādas bija izjūtas, uzzinot, ka esi viena no #BeActive Sportland izaicinājuma uzvarētāju izlozes veiksminiecēm?

– Pirmo reizi ko laimēju sociālo tīklu konkursos, biju ļoti priecīga. Mana draudzene Baiba, kura ir viena no tām aizrautīgajām jaunajām māmiņām, kas dienā ar mazuli ratos nostaigā līdz pat piecām stundām, cītīgi sekoja līdz izaicinājuma gaitai un cerēja, ka laimēs kādu no balvām pati. Negaidīti no viņas atnāca ziņa: “Vai zini, ka esi laimējusi Sportland dāvanu karti 100 eiro vērtībā?”

Ko iegādāsies Sportland par laimēto dāvanu karti?

– Skriešanas apavus – tie nekad nevar būt par daudz.

Lai būtu veselīgs skrējējs, pēdām vajag vairākus skriešanas apavu pārus.

– Jā, un tas ir arī praktiski – ja pēc skrējiena vieni nav izžuvuši, ir cits pāris, ko uzvilkt.

Endomondo tavā profilā veikto sportu aktivitāšu vidū ir – garas pastaigas, skriešana, riteņbraukšana, vingrošana. Kāda ir tava motivācija sportošanai?

– Man ir divi dēli – trīs un piecus gadus veci. Puikām ir daudz enerģijas. Negribu, lai viņiem ir “ekrānu bērnība”. Mēs bieži ejam ārā – man ir tāds nerakstīts likums: ja bērni prasa iet laukā, ejam ārā, neskatoties uz to, kāds ir laiks: vai līst lietus, vai ir sniegputenis. Rotaļu laukumā bērni spēlējas savā starpā, es tikmēr vingroju.

Tātad jau no agras bērnības radiniet pie fiziskas aktivitātes.

– Jā. Kad skrienu, vecākais puika man minās līdzi ar riteni 12-13 km. Sportoju, lai man pašai būtu enerģija iet ārā ar bērniem. Arī pēc tam, kad bijusi smaga diena un gribas pazvilnēt dīvānā, – ejam labāk dabā izkustēties.

Kā nonāci pie secinājuma, ka sports dod enerģiju? Citi iestrēgst slinkumā.

– Jau bērnībā, kad trenējos vieglatlētikā. Esmu absolvējusi Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju (LSPA) un strādāju par sporta skolotāju Teikas vidusskolā. Sports ir mana dzīve – tikko ar ģimeni piedalījāmies Milzkalna Stirnu bukā, ar vīru skrējām pauguraino 22 km distanci, kas bija traks piedzīvojums, bet bērni startēja Susuriņa distancē. Tā viņi mums aug līdzi.  

Jākustas, jākustas un vēlreiz jākustas!

– Kustība ir veselība – bez veselības cilvēks nebūs nekas. Bērns var attīstīt talantu mūzikas vai mākslas skolā, bet kāda jēga no tā, ja nebūs veselība? Vienlaikus ir jāatrod laiks regulārām fiziskām aktivitātēm.

Ko esi novērojusi skolēnos savās sporta stundās?

– Ar skolēniem, kuru vecāki sporto, – viss ir kārtībā. Savukārt tie skolēni, kuru vecāki nesporto, ir nesportiski un grūti motivējami. Ja skolēns netiek pārējiem līdz, parādās nevēlēšanās piedalīties sporta stundās un zems pašvērtējums.

Tētim un mammai atvasēm jārāda piemērs.

– Tas, ka bērns ir fiziski attīstīts, izturīgs un veikls stipri paceļ viņa pašapziņu! Klasēs nekad sportiskie bērni nav tie, kurus apceļ vai ar kuriem negrib draudzēties.

Ko iesaki tiem vecākiem, kuriem vakarā pēc darba ir sajūta, ka nav spēka sportot?

– Mainīt domāšanu. Vajag sevi piespiest – izejiet ārā, izstaigājieties, pavingrojiet – jūs iegūsiet pavisam citu pašsajūtu un enerģiju.

Kristaps Zaļkalns,
Latvijas Sporta federāciju padome