#BeActive vēstnesis, nūjošanas treneris Roberts Radičuks ir viens no nūjošanas kustības aizsācējiem Latvijā, pirms desmit gadiem Mežaparkā sākot organizēt koptreniņus. “Cilvēki nāca klāt un vaicāja, vai esam slēpes pazaudējuši,” atceras Radičuks.
– Robert, paldies, ka piekritāt kļūt par Eiropas Sporta nedēļas vēstnesi! Kādēļ jums tas ir būtiski?
– Eiropas Sporta nedēļa ir vērienīgs projekts ar brīnišķīgu mērķi, ko veido cilvēki, kuri ir savā īstajā vietā. Mēs – sportisti un sporta entuziasti – darbojamies gluži kā savā ekosistēmā: treniņos vai sacensībās, vērojot līdzīgi domājošos, katru reizi pārliecinos, ka sports ir mūsu baterijas, kas mūs bagātina un dod enerģiju.
– Kā ar šo enerģiju sporta draugi var dalīties?
– Noteikti iesaku sporta entuziastiem publiskot savus koptreniņus Eiropas Sporta nedēļas mājaslapā www.beactivelatvia.lv un savlaicīgi popularizēt aktivitātes sociālajos tīklos. Tas ir svarīgi gan sabiedrības veselībai, gan arī mums – pašiem sportistiem, lai mūsu sportiskajā kopienā ienāk svaigas vēsmas un tā varētu attīstīties.
– Kādās krustcelēs satikās tavi un sporta ceļi?
– 2009. gadā biju kļuvis par nūjošanas instruktoru, nūjoju pats un aicināju arī domubiedrus iesaistīties kopīgās nodarbībās. Sportojām Mežaparkā. Tā kā tolaik šī bija vēl neierasta nodarbe, daudzi nāca klāt un jautāja – kas šī ir par aktivitāti, kādus ieguvumus tā sniedz, vai mēs gadījumā neesam pazaudējuši slēpes…
– Nopietni?
– Jā. Togad sākās arī Māmiņu Kluba TV projekts, kurā ģimenes izmēģināja dažādus sportošanas veidus – arī nūjošanu. Nūjojām videokameru pavadīti – no ziemas līdz pavasarim. TV projekta iespaidā ļaudis brauca uz Mežaparku, interesējās par līdz šim neredzēto sporta veidu nūjošanu. Un, tā kā pievienoties aicināts bija ikviens, izaugām par lielu domubiedru grupa. Sportojām svētdienās, nūjojām visos laikapstākļos.
– Tad jau piekrīti teicienam – nav slikti laika apstākļi, ir tikai nepiemērots apģērbs.
– Desmit gadu laikā, kopš sportojam, nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ nav atcelta neviena nodarbība. Ne reizi! Kāpēc? Slodzes veids un intensitāte, kāda ir nūjošanā, sekmīgi nodrošina ķermeņa termoregulāciju, kas ir galvenais izaicinājums sportošanai svaigā gaisā. Un šī ir tikai daļa no nūjošanas sniegtajiem ieguvumiem.
– Ko cilvēka veselībai dod nūjošana?
– Pareiza nūjošana iesaista 90% muskuļu, drošā veidā sniedz būtiskus ieguvumus visām fiziskajām īpašībām. Īpaši izceltu – nūjošana ir labs bāzes treniņš sirds un asinsvadu sistēmai, kas stiprina izturību, sekmē muguras veselību, uzlabo stāju un spēcina imunitāti. Nūjošana ir drošs slodzes veids locītavām. Tā veicina možu, aktīvu noskaņojumu un parasti norit interesantā vidē, ko sniedz maršrutu dažādība, tādēļ nūjošana labvēlīgi ietekmē pat redzes veselību. Viens no ieguvumiem ir arī labāks miegs.
– Nūjošana kā tautas sporta veids savu uzvaras gājienu sāka diez gan strauji.
– Pavērsiens notika ap 2011. gadu, kad masu pasākumu rīkotāji sāka organizēt brīvdabas koptreniņus. Paplašinājām nūjošanas žanra robežas – gan vingrojām, gan modificējām vingrinājumus kustībā. Brīvdabas koptreniņu formāts kļuva arvien populārāks. Un šobrīd noteikti aicinu ikvienu pievienoties mums Mežaparkā, pie restorāna Dabamamma – otrdienās un ceturtdienās plkst. 19:00, un svētdienās – plkst. 11:00!
– Daudzi nav sportojuši kopš skolas vecuma. Ko jūs iesakāt viņiem?
– Pamēģiniet arī sporta veidus, ar kuriem nodarbojas jums apkārtējie. Dodieties garākās pastaigās un nebaidieties būt iesācējs. Sportošanā ir daļa no “vajag”, bet noteikti lielāka daļa ir “gribu” – atrodiet savus prieka avotus kustībā! Ziemeļvalstīs, tai skaitā Latvijā, cilvēki daudz laika pavada telpās. Tomēr spēja uzturēties svaigā gaisā sniedz ieguvumus gan veselībai, gan uzlabo dzīves kvalitāti.