Jaunumi

Dalies ar savu taku!

05 Dec

#BEACTIVE TAKAS

Amatas ģeoloģiskā taka

Iesaka
Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrība
www.entergauja.com
Šajā vietnē atradīsiet arī citus Gaujas apkārtnes aktīvās atpūtas maršrutus.

GEOLOĢISKĀ TAKA GAR AMATU
Kopējais trīs posmu garums – 18km.

Amatas ģeoloģiskā taka lielāko maršruta daļu ved caur neskarto dabu
 – tā ir pastaiga autentiskā vidē, Amatas senielejā.  Tajā va­­r apskatīt smilšakmeņu un dolomītu atsegumus, vērot gandrīz visus Latvijai raksturīgos kokus un krūmus, daudzveidīgu augu valsti, dzīvnieku takas, bebru dambjus, skudru pūžņus.

Smilšakmens atsegumi ir saskatāmi vislabāk vēlā rudenī, ziemā un agrā pavasarī, kad tos neaizsedz koku zaļā lapotne. Ziemā var izmantot vienreizēju iespēju redzēt skaistos ledus ūdenskritumus – tie rodas vietās, kur upē ietek nelielie avotiņi.

Taka sastāv no trīs posmiem, katrs no tiem atšķiras ar sarežģītību un ainavām. Vieglākais posms ir no Veclauču tiltam līdz Zvārtas iezim (3 km). Visgarākais posms ar trim stāviem kāpumiem ir no Kārļu tilta līdz Zvārtas iezim (12 km). Visgrūtākais posms ir no Melturiem līdz Kārļu zivjaudzētavai (3 km), kas būs piemērots pieredzējušiem pārgājienu dalībniekiem. Maršrutu sākt var dažādās vietās – viena no tām – pie Zvārtas ieža.

Taka ir marķēta, bet tās lielākā daļa nav labiekārtota, dažviet jāpārvar šķēršļi – krituši koki un nelielas upes pietekas. Turoties tuvāk upes krastam takā jāseko marķējumiem – oranžajām rombveida zīmēm uz koku stumbriem.

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā, taču svarīgi izvēlēties pārgājienam un laikam piemērotus apavus un apģērbu. Taka nebūs piemērota ģimenēm ar mazākiem bērniem ratos vai senioriem, kuri lūkojas mierīgās pastaigu takas.

Papildus informācijas un kartes atradīsi vietnē
:
https://www.entergauja.com

Foto: www.entergauja.com arhīva foto

***

Cecīļu dabas taka

Iesaka
Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrība
www.entergauja.com
Šajā vietnē atradīsiet arī citus Gaujas apkārtnes aktīvās atpūtas maršrutus.

CECĪĻU DABAS TAKA IERIĶOS

No 2 līdz pat 12 km

Cecīļu dabas takā ir iespēja iepazīt Amatas novada dabas objektus gar Kumadas upes, Dančupītes un Amatas upes krastu. Tajā ir iespēja izbaudīt cilvēka nepārveidotu dabas ainavu – Dančupītes kanjonu, Dančupītes alu, miniatūru ūdenskritumu, iespaidīgo Cecīļu iezi no Kumadas upes labā krasta, Cecīļu priedi, kura ir atzīta par vienu no Latvijas dižkokiem un citus objektus. Taku iespējams iziet  dažāda garuma maršrutos – no 2 līdz 12 km. Gājiens  var aizņemt +/- 5 stundas.

Takas sākuma punkts ir Amatas novada Ieriķos, 1km no kafejnīcas, degvielas uzpildes stacijas un Tūrisma informācijas centra, kurš ir arī Cecīļu dabas takas apmeklētāju centrs, pie ,,Lejas Cecīļu” mājām.
Takas sākuma punkts: 57.2091, 25.1705
Kumadas iela 2, Ieriķi, Amatas novads

Taka ir marķēta ar dzelteniem un ziliem punktiem.

Takas apmeklējumam ir ieejas maksa.

Taku iespējams apmeklēt jebkurā gadalaikā. Taču svarīgi parūtpētis par laikapstākļiem un pārgājienam piemērotu apģērbu un apaviem. Mitrā laikā taka var būt slidena un dubļaina. Taka nav piemērota pastaigai ar bērnu ratiem un braukšanai ar velosipēdu.

Sezonas tumšajā periodā Cecīļu iezis un Dančupīte sestdienās ir izgaismota.

Takas kartes pieejama vietnēs
https://www.entergauja.com

Foto: http://www.entergauja.com arhīva foto

***

Viesatas dabas taka

Iesaka
#BeActive komanda
VIESATAS UPESLOKI

6 km  – 10 km (atkarībā no izvēlētā maršruta)

Skaista dabas un izziņas taka, kas vijas caur mežu gar Viesatas upes krastu. Ejot pa taku, manīsiet dažādus interesantus apskates objektus – kopā saaugušus, īpatnējus kokus, 200 gadīgas priedes, iežu atsegumus no smiltīm, māliem un oļiem, avotiņu, cūku vannas, kā arī iespaidīgo lielo Spuņņakmeni takas tālākajā punktā. Ceļā izveidoti skatu laukumi ar soliņiem upes līkloču ainavas vērošanai un vairākās vietās pieejamas jaukas atpūtas vietas ar spēlēm un ugunskura vietām.

Mitrā laikā vairāki takas posmi var būt slideni, kas rada grūtības nokāpt/uzkāpt pa stāvajām nogāzēm un kāpumiem.

Taka ir marķēta ar speciālām norādēm uz kokiem:

sarkana līnija – garais maršruts, kurā būs reljefs, jo ved gar upes krastu;

dzeltena līnija – īsais maršruts bez būtiskiem kāpumiem un kritumiem;

zaļa līnija – īsākais atgriešanās ceļš.

8,2 km – ejot garo sarkani marķēto maršrutu un atgriežoties pa īsāko – zaļi marķēto ceļu. Līdz 10 km, ejot sarkani un dzelteni marķētos maršrutus.  Sarkanai marķētais maršruts ģimenēm ar maziem bērniem varētu būt reljefa dēļ izaicinošs, taču dzelteni marķētais ceļš  varētu būs piemērots arī pastaigām ar mazākiem bērniem un senioriem.

Lai taku izstaigātu, jārēķinās ar 2,5 – 4 stundām

Takas sākuma punkts pie “Kraujām”, Irlavas pagastā.
Takas sākums kartē: 56.82316, 22.97218

Lejupielādējams takas GPX

Papildu informācijai
https://www.kurzemesregions.lv/projekti/turisms/unigreen/dabas-takas/viesatas-upesloki/

Foto: no personīgā arhīva

Abavas senleja

Iesaka
Taku skriešanas seriāls Stirnu buks
Facebook.com/stirnubuks.lv
Šajā vietnē atradīsiet arī citus, interesantus sportiskus izaicinājumus, lai izkustētos ārā.

STIRNU BUKA TRASE ABAVAS SENJELĀ
21KM (iespējama īsā 8 km versija)

Dabas parks “Abavas senleja” aptver ledājkušanas ūdeņu veidotu senieleju – Abavas ieleju jeb Kurzemes Šveici, kurā apskatāmas iespaidīgas upes, pļavu un nogāžu ainavas, kā arī ģeoloģiski pieminekļi.

Taka nav merķēta, taču zemāk pieejama karte un lejuplādējams GPX fails. Tā pieejama bez maksas un piemērota sportisku un garu pārgājienu cienītājiem, jābūt gataviem veikt atsevišķus grūtākus kāpumus. Svarīgi parūtpētis par laikapstākļiem un pārgājienam piemērotu apģērbu un apaviem. Mitrā laikā taka var būt slidena un dubļaina. Taka nav piemērota pastaigai ar bērnu ratiem un braukšanai ar velosipēdu.

Īsāku distanču cienītāji var izvēlēties nesteidzīgu pastaiga pa Kandavas vecpilsētu, kas ļaus sajust vēstures elpu. Kalnainais reljefs, bruģētās ieliņas, laternas, senatnīgie pagalmi un ēku velves, skulptūras, kas mijas ar košiem stādījumiem – tāda ir Kandava. Gleznaini pakalni savijas ar šaurām ieliņām, bet no senajām pilsdrupām paveras skats uz Abavas senleju un vecāko laukakmens tiltu Latvijā.

Takas sākuma punkts kartē: pie Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma stadiona ŠEIT.
Takas sākuma punkta koordinātes: 57.020202, 22.790923

Lejuplādējams takas GPX fails https://failiem.lv/u/dwrqpnzw#/view/z8b9rng6
Taka pieejama kartē: https://nakarte.me/#m=14/57.03774/22.80539&l=O

Foto: Andris Jermuts, www.stirnubuks.lv

Raitu soli, možu garu!

Kā zināms, nav sliktu laikapstākļu, tikai nepiemērots apģērbs. Tāpēc brīvdienas aicinām aktīvi pavadīt dabā. Apkopojām savu pieredzi un jautājām draugiem no Stirnubuks.lv – kur meklēt dažādām prasmēm piemērotas takas. Šoreiz – par iespēju doties uz Amatas krastiem, iziet Viesatas lokus un izstaigāt Abavas senleju Kandavā: beactivelatvia.lv/takas

Ja arī jums ir ieteikumi mazāk zināmiem maršrutiem sportiskai atpūtai Latvijas dabā, aicinām dalīties un rakstīt ieteikumus komentāros pie šīs ziņas LSFP Facebook kontā, lai mums visiem daudzveidīgāka pieredze.